• Polecane:

Wierzbówka kiprzyca


Wierzbówka kiprzyca jest bardzo przydatna dla ludzi, pszczół i innych roślin. Roślina ta pomaga ustabilizować glebę i zmniejszyć erozję po pożarze. Jest to jedna z pierwszych roślin, które odrastają po pożarze lub wylesianiu. Spalony grunt jest dla niej doskonałym miejscem do rozmnażania.

Miód wierzbówkowy jest popularnym towarem na rynkach rolnych i w sklepach specjalistycznych. Dla ludzi kwiaty, liście i korzenie są nie tylko jadalne, ale również mają zastosowanie lecznicze. Jako pokarm młode pędy porównuje się smakiem do szparagów, a liście do szpinaku. Piękne różowo fioletowe kwiaty mogą być dodawane do sałatek, a kiście pąków kwiatowych mogą być gotowane jako warzywa.

Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, wierzbówka kiprzyca jest doskonała do pielęgnacji skóry. Pomaga zmniejszyć zaczerwienienia i trądzik, stosowana miejscowo chłodzi skórę. Natomiast herbata przygotowywana z liści tej rośliny, zwana Iwan Czaj, wspiera układ odpornościowy i funkcjonowanie całego organizmu.

Gdzie ta roślina rośnie:

Wierzbówka kiprzyca rośnie na rozległych i otwartych polanach, obszarach wyrębu i pożarów, a także na poboczach dróg. Czasami latem całe zbocza wzgórz pokryte są pięknymi różowo fioletowymi kwiatami. Wierzbówka lubi dość suche i spokojne tereny. Gdy jest dobrze ugruntowana, rozprzestrzenia się w ekspresowym tempie.

Kwiaty wierzbówki kiprzycy są łatwe do zidentyfikowania w okresie kwitnienia. Jest to wysoka bylina ziołowa o gładkiej łodydze, która rozprzestrzenia się z kłączy. Kwiaty są od purpurowego do różowego, 4 płatkowane w bardzo wyrazistym stylu. Prezentują się bardzo efektownie, rosną w grona i kwitną w kolejności od dołu do góry. Można je podziwiać od czerwca do września w zależności od tego, gdzie się znajdują. Łodygi są wysokie i zwykle sięgają ponad metr, a liście mają po 5-20 cm długości.

Działania lecznicze wierzbówki kiprzyca:

  • Przeciwzapalne i przeciwbakteryjne - wyjątkowe właściwości wierzbówki wykorzystywano już wieki temu. Dawniej stosowano ją w przypadku chorób dróg oddechowych, takich jak zapalenie krtani, czy zapalenie płuc;

  • Odprężające - napar Iwan Czaj doskonale relaksuje i odpręża, zalecany osobom zmagającym się z nadmiernym stresem;

  • Antyseptyczne - wszystko dzięki zawartości Oenothein, które niszczą Propionibacteriumacnes, czyli bakterie i drobnoustroje odpowiedzialne za powstawanie trądziku;

  • Antyoksydacyjne - przeciwutleniacze znajdujące się w wierzbówce skutecznie zwalczają wolne rodniki, hamując powstawanie zmian nowotworowych i innych groźnych chorób;

  • Kojące - skutecznie schładza skórę, zmniejsza obrzęki i opuchliznę, a także przyśpiesza proces jej regeneracji;